حمل و نقل هوایی | شرکت ترخیص کالا | گروه بازرگانی مهرکالا

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل بین المللی هوایی

حمل و نقل بین المللی (WORLD GREEN LINE)

حمل و نقل هوایی چیست؟

 

حمل و نقل هوایی سهم عمده ای در فعالیت تجاری کشورها دارد، به نحوی که غالباً به عنوان یکی از شاخصهای رشد اقتصادی مردم می باشد. توسعه حمل و نقل هوایی با بهبود خدمات فرهنگی و اجتماعی، گسترش فعالیتهای اقتصادی، افزایش سطح اشتغال منطقه ای و توسعه گردشگری امروزه پیشرفت محسوس تری نیز داشته است. توسعه ترابری هوایی نه تنها به عوامل طبیعی، اقتصادی و اجتماعی وابسته است. بلکه تصمیمات سیاسی، حقوقی و اعمال ضوابط و مقررات مالی و اجرایی درآن نقش تعیین کننده دارد. به همین دلیل بازنگری در قانون گزاری ها و حذف بسیاری از مقررات محدودکننده اداری ، همواره یکی از عوامل بسط فعالیت های شرکت هواپیمایی در سراسر جهان بوده است. اکنون سرعت تغییرات و پیشرفت تکنولوژی هواپیمایی با توسعه تکنولوژی صنعت هواپیمایی، در برنامه ریزی های زیربنایی اجتناب ناپذیز می باشد.

حمل و نقل هوایی عبارت است از انتقال و حمل کالا توسط حامل هوایی، که ممکن است بصورت چارتر یا بازرگانی باشد. انتقال چنین محموله هایی از دروازه های حمل و نقل مسافری و تجاری به هر کجا که هواپیماها قادر به پرواز و فرود آمدن باشند، انجام می شود. حمل و نقل هوایی برای اولین بار در سال ۱۹۱۱ برای حمل مراسلات پستی به عنوان محمولهء باری، مورد استفاده قرار گرفته است.

تعریف حمل و نقل هوایی:

حمل و نقل هوایی کالا یا کارگو (که محموله های تجاری هستند)، با هواپیماهای مخصوص  مانند: هواپیماهای غول پیکر بلوگا یا آنتونف ۲۲۵ از کشوری به کشور مقصد ارسال می شود. برای درک کامل حمل و نقل هوایی کالاهای تجاری، و حمل کالاهای مسافران باید با تفاوت دو مفهوم کارگو و فریت بار آشنا باشید.

تفاوت فریت بار و کارگو در حمل و نقل هوایی کالاها چیست؟

افرادی که قصد مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت به کشور های دیگر را دارند، می توانند بارهای و لوازم مورد نیاز خود را با استفاده از شرکت های فریت و حمل بار هوایی به کشور مقصد بفرستند، در اصطلاح به این نوع بارها که ماهیت تجاری ندارند، و نوعی بار خصوصی می باشند، فریت بار گفته می شود.  در نقطه مقابل کارگو در حمل و نقل هوایی به جابجایی کالاهای تجاری بین کشورهای مختلف گفته می شود، که توسط هواپیماهای اختصاصی منتقل می گردد. در نتیجه بارهایی که توسط تجار به شرکت های هواپیمایی جهت رساندن به کشور مقصد داده می شود، با بار فریت شده مسافران متفاوت است.

 

مزیت حمل و نقل هوایی:

ویژگی های انتقال سریع السیر حمل و نقل هوایی، آن را به عنوان گزینهء باارزشی برای حمل کردن محموله های حساس نسبت به زمان، به تقریباً هر کجای دنیا، مطرح می نماید.واردات از طریق حمل و نقل هوایی همچنین مزیت داشتن سطح بالایی از امنیت نظیر کنترل فرودگاه بر نقل و انتقالات هوایی که بطور جدی مدیریت می شود را ارائه می دهد.

حمل و نقل یا باربری هوایی به سرعتی بسیار سریع تر از ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت یا ۴۹۷ مایل بر ساعت، برای حرکت نیازمند است. بر اساس پیش بینی حمل و نقل هوایی جهانی بوئینگ ۲۰۱۰/۲۰۲۲ ، بیان شده است که ترافیک حمل ونقل هوایی برای دو دههء آینده تا میزان میانگین سالیانه ۵.۹% رشد خواهد داشت.

 

حمل و نقل بین المللی هوایی

حمل و نقل بین المللی (WORLD GREEN LINE)

 

گسترش حمل و نقل محموله های هوایی:

درحالیکه از حمل و نقل هوایی همراه با اشکال دیگر باربری نظیر دریایی، قطار و زمینی استفاده می شود، اما این نوع حمل و نقل در ابتدای قرن بیستم بطور گسترده به عنوان یکی از گزینه های اصلی تحویل برای واردات و صادرات مطرح گردیده است.

حمل و نقل هوایی در ۴۰ سال اخیر رشد چشمگیری به عنوان یک صنعت در راستای گسترش بازارها و شبکه های تجاری داشته است، بطوریکه امروزه گزینه ای کارآمد برای حمل و نقل داخلی و بین المللی اطلاق می شود.

 

سهم ما از بازار حمل و نقل هوایی در ایران

شرکت های حمل هوایی در زمینه واردات هوایی و صادرات هوایی به فرودگاه امام خمینی توانسته قسمت قابل توجهی از پروژه ای حمل وارداتی شرکت های ابزار دقیق ،کامپیوتری ،نفتی ،خودرو سازی، پزشکی ، ورزشی ،لوازم جانبی موبایل و… از کشور های چین، امارات، تایوان، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، ترکیه، کانادا، آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و…را بدست بیاورند.

۱.ارائه سرویس های حمل وارداتی به صورت حمل هوایی DDP ، حمل هوایی Ex-work و حمل هوایی FCA

۲.ارائه سرویس های حمل صادرات هوایی از فرودگاه امام خمینی به صورت مسافری و تجاری

۳.ارائه سرویس های چارتر هواپیمای باری از ایران به سراسر دنیا و بلعکس

 

 

چگونه هزینه برای یک مشتری محاسبه می شود؟

برای محاسبه وزن حجمی یا بُعدی، طول، عرض و ارتفاع محموله را درهم ضرب، سپس مقدارنهایی برعددی تقسیم می شود که در زیر آمده است:

برای تمام محموله ها بجز ماهی زنده و گیاهان زنده یا شاخ و برگ قطع شده:

(ابعاد به سانتی متر × تعداد)/۶۰۰۰ = وزن حجمی

برای ماهی زنده و گیاهان زنده یا شاخ و برگ قطع شده:

(ابعاد به سانتی متر × تعداد)/۷۰۰۰ = وزن حجمی

 

مدارک لازم جهت ارسال بار هوایی مسافری ( فریت بار مسافری )

جهت ارسال بار های هوایی بصورت مسافری ارائه مدارک زیر الزامی می باشد :

 • کپی پاسپورت فرستنده و گیرنده
 • کپی کارت ملی فرستنده و گیرنده
 • آدرس کامل فرستنده و گیرنده به همراه کد پستی /  Zip Code  گیرنده و شماره تلفن
 • لیست بسته بندی کالا به همراه ابعاد بسته ها به سانتیمتر
 • نکته : در اکثر موارد حمل بار مسافری ، حضور مسافر به هنگام بازرسی کالا و انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه امام خمینی الزامی بوده و ارسال محموله با توجه به مقصد و مدت زمان حمل بطور معمول ۳ تا ۴ روز قبل از خروج مسافر از ایران صورت می گیرد.

 

بیمه بار هوایی

محمولات هوایی در تمامی مسیر هوایی بازای هر کیلو گرم تا سقف ۲۰ دلار از طرف شرکت های هواپیمایی عضو یاتا بیمه بوده و در صورت کافی نبودن سقف اعلام شده میبایست بیمه جداگانه متناسب با ارزش کالا خریداری گردد. لازم به یاد آوری است که پرداخت خسارت منوط به رعایت کامل استانداردهای لازم در بسته بندی کالا می باشد .

نکته بسیار مهم: لطفا” هنگام تحویل کالا در مقصد نسبت به کنترل بسته بندی کالا و یا حتی محتویات داخلی بسته ها دقت نموده و در صورت بروز هرگونه مشکل نسبت به اعلام خسارت و تکمیل فرمهای مربوطه قبل از خروج کالا از فرودگاه مقصد اقدام نمایید.

 

حمل هوایی سهمی عمده در توسعه اقتصادی کشورها دارد ، به نحوی که غالباً به عنوان یکی از شاخصهای رشد و توسعه مردم توجه قرار گیرد.
حمل صادراتی و وارداتی کالاها از طریق مسیرهای هوایی در سرتاسر جهان
حمل بار هوایی بر مبنای تحویل تا انبار صاحب کالا

 

این شیوه حمل کالا بیشتر برای محمولات اورژانسی که با کمبود زمان روبرو هستند و یا ارزش کالایی آنها بسیار بالا است استفاده می شود. حمل هوایی برای حجم کالا نیز به مانند وزن آن محدودیت هایی دارد. در این روش حمل کانتینر های هوایی با اشکال مخصوص بدنه هواپیمای باربری تهیه شده اند و استفاده می شوند. ارزش فضا هر متر مکعب در هواپیما برابر ارزش ۱۶۰ کیلوگرم می باشد. بنابراین در صورتی که کالای شما یک لیتر باشد و ۱۶۰ کیلو وزن داشته باشد و یا بر عکس یک متر مکعب حجم داشته باشد و ۱ کیلو وزن در هر دوصورت کالای شما بر اساس یک مترمکعب با ۱۶۰ کیلوگرم نرخ گذاری می شود. روش نرخ دهی در کالای هوایی به واسطه تعدد محموه های خرد به صورت پلکانی می باشد. به عنوان مثال محمولات زیر ۴۰ کیلوگرم همگی ۴۰ کیلو در نظر گرفته خواهند شد.

محدودیت حمل هوایی کالاهای خطرناک:

کالاهای خطرناک به اقلام  و موادی گفته می شود، که سلامت هواپیما را به مخاطره می اندازد. حمل اینگونه اقلام با توجه به دستورالعملهای سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و انجمن شرکت های هواپیمایی (یاتا) می باشد. مواد و کالاهای خطرناک بایستی بر اساس شرایط و ضوابط خاص و بین المللی حمل هوایی ، بسته بندی شده باشد و این بسته بندی می بایست  با کیفیت بالا و با ساختار مطمئن و به منظور جلوگیری از نشط و تراوش در شرایط تغییرات دمایی و رطوبت، فشار و ارتعاش انجام گرفته باشد. هر بسته بایستی برچسب مناسب داشته، و دارای آرم شکلی مناسب باشد. و علایمی مانند شماره بین المللی برای مواد خطرناک UN number نیز داشته باشد. تجاری که درخواست حمل کالای خطرناک  و DGR   که شرکت های هواپیمایی در مبدا برای حمل انها امتناع خواهند کرد، بایستی به شیوه زیر اقدام کنند.

تاجر جهت حمل و نقل هوایی کالای خطرناک موظف به ارائه مدارک بین المللی ذیل میباشد:

 1. Certificate For Safe Transport of Goods
 2. Certificate of Origin
 3. Material Safety Data Sheet

تعریف صادرات و واردات هوایی کالاها:

انجام تشریفات ترخیص کالاهای وارداتی و همچنین صدور کالا از کشور براساس قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرائی آن منوط به تنظیم اظهار نامه گمرکی و تسلیم آن به گمرک می‌باشد. اظهار کننده موظف است اسناد لازم را از قبیل سیاهه خرید، گواهی مبدأ، اسناد بانکی و سایر مجوزهای مورد نیاز که مقررات و قوانین مربوطه تعیین نموده است به اظهارنامه منضم نماید. کلیه کالاهایی که با مجوز گمرکات کشور مبداء به خارج از کشور و یا بالعکس به وسیله هواپیما جابجا می گردد، صادرات و واردات هوایی اتلاق میگردد. حال در مورد صادرات و واردات کالاهای تجاری در عرصه بین المللی بیشتر بدانیم.

کالاهای صادراتی و وارداتی به سه دسته تقسیم میشود:

 1. کالاهای مجاز: کالاهایی که با صدور آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز نیست.
 2. کالاهای مشروط: کالایی است که صادرات و واردات آن نیاز به مجوز ارگان های دولتی دارد.(مانند کتب و نشریات وفیلم و نوار و آثار فرهنگی هنری )
 3. کالاهای ممنوع الصدور: کالایی است که به موجب شرع مقدس و یا به موجب قانون ممنوع است.

تعریف صادرات و واردات قطعی کالا :

صادرات و واردات انواع کالا از کشور مبداء به سایر کشورها به منظور فروش یا مصرف، صادرات قطعی نامیده میشود. به طور عام صادرات از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و مالیات معاف میباشد. هزینه های تشریفات گمرکی و فرودگاهی شامل صادرات هوایی کالا می گردد. این هزینه ها شامل تخلیه و بارگیری ، برگه بهداشت(در صورت نیاز)، انبار داری، آزمایش و… می شود.

جهت صادرات و واردات قطعی از گمرکات فرودگاه های کشور صاحب کالا باید اسناد ذیل را به همراه داشته باشد:

 1. قبض انباری که کالا در محوطه گمرک تحویل داده شده است.
 2. اصل و کپی کارت بازرگانی
 3. در صورت نیاز مجوز صدور کالا (جهت کالاهای مشروط)
 4. گواهی بهداشت (مواد غذایی و کشاورزی)
 5. گواهی استاندارد
 6. فاکتور فروش صادراتی(INVOICE)
 7. صورت بندی عدل بندی (PACKING LIST)
 8. اصل وکپی وکالت نامه از صادر کننده (در صورت نیاز)
 9. معرفی نامه رسمی از صاحب کالا
 10. سایر اسناد(حسب تشخیص گمرکات، به عنوان مثال آنالیز آزمایشگاهی)

اظهارنامه صادراتی (به صورت آنلاین یا حضوری) که از گمرک جمهوری اسلامی تهیه میگردد می بایست تنظیم گردد:

پس از انجام ارزیابی توسط مامور گمرک و تایید اظهارنامه صادراتی، پته گمرکی و یا جواز گمرکی توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران صادر می گردد، که این مجوز رسمی صادرات کالای شما می باشد. صادر کننده می بایست با همراه داشتن پته و یا جواز گمرکی به دفتر این شرکت در فرودگاه مراجعه کرده و اظهارنامه شرکت سفیران را تکمیل نموده، تا بارنامه شما در اسرع وقت صادر گردد. پس از پرداخت هزینه حمل صادرکننده، می بایست با یکی از پرسنل شرکت به همراه اصل بارنامه و تگ های بار به انبار بارفرودگاه مراجعه مجدد نماید. پس از انجام امور حراستی و X-Ray محموله شما فرستنده کالا تگ های بار را بر روی جعبه ها می چسباند. بار شما طبق رزرو هواپیمایی آماده حمل به مقصد می باشد و بنا بر درخواست شما با اولین پرواز مورد نظر و در اسرع وقت به مقصد ارسال می گردد.

مراحل گردش اظهارنامه وارداتی:

 1. ورود اطلاعات صاحب کالا
 2. پذیرش اظهار نامه صاحب کالا توسط گمرکات هوایی
 3. کنترل های گمرکی
 4. پرداخت هزینه های گمرکی و ترخیص کالا

تعریف بارفرابر حمل هوایی (AIR FREIGHT FORWARDER):

برای انجام عملیات و مدیریت یک خط حمل و نقل هوایی بین المللی نیاز به یک بارفرابر می باشد، که در ادامه به تعریف بارفرابر و وظایف مهم او می پردازیم. بارفرابر هوایی نیز، همان شخصی است که، موقعیت و مقام نمایندگی یک خط را دارد، و می‌باید به عضویت یاتا (YATA) درآمده باشد. کار بارفرابر به لحاظ تلفیق و گردآوری محموله‌های متعدد، و تبدیل آن به یک محموله، برای تحویل به خط هواپیمایی است. به‌همین علت، او را تلفیق‌گر (CONSOLIDATOR) نیز می‌نامند.

خدمات و وظایف یک بارفرابر هوایی (SUMARY OF AGENT’S FUNCTIONS):

 1. ارائه مشاوره، نسبت به محموله‌های صادراتی و چگونگی حمل هوایی آن‌ها به مشتریان
 2. ایجاد تسهیلات لازم جهت دریافت محموله، و تحویل آن به خط هواپیمایی
 3. تنظیم اسناد حمل، از جانب خط متصدی حمل، تکمیل راه‌بارنامه، تعیین کرایه و هزینه‌های حمل، و کنترل اسنادی چون فاکتور و سیاهه‌ تجارت فروشنده
 4. حصول اطمینان از این که تاییدیه‌ بسته‌بندی مناسب، برای حمل محموله‌های ویژه و خطرناک، توسط فرستنده، طبق مقررات یاتا تهیه شده باشد، و تسلیم خط گردد
 5. ترتیب مقدمات حمل و رزرو کردن جا برای محموله‌ مورد حمل، تنظیم و ابلاغ برنامه‌ی زمانی حمل به خط شرکت هواپیمایی
 6. تامین پوشش بیمه‌ای، برحسب درخواست مشتری، به‌شرط پرداخت حق‌بیمه توسط او
 7. تلفیق بار، از مهم‌ترین کارهایی است که یک بارفرابر، می‌تواند در حمل هوایی انجام دهد. با استفاده از این روش است که یک بارفرابر، محموله‌های جداگانه را، از فرستنده‌گان مختلف، جمع‌آوری، سپس آن‌ها را در یک یا چند کانتینر هوایی، بسته‌بندی نموده، و به واحد بزرگ‌تری از بار، تبدیل کند، که به‌ دلیل افزایش وزن و حجم بار، نرخ‌های تعرفه، به‌طور نسبی، کم‌تر شده، و بارفرابر از مزیت تفاوت کرایه‌ حمل، سود بیشتری برای خود حاصل کند
 8. بارفرابر همچنین می‌تواند، به‌واسطه‌ی داشتن ارتباط مستمر با خطوط هواپیمایی مختلف، و اطلاع از برنامه‌های گوناگون پروازی، به ارائه خدماتی چون حمل‌ونقل انبار به انبار، یا منزل به منزل (DOOR TO DOOR)، مبادرت ورزد

 

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959