ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی (ره) | شرکت ترخیص کالا | گروه بازرگانی مهرکالا

ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی (ره)

 

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی(ره)

 شرکت بازرگانی مهرکالا جهت ترخیص کالا از گمرک امام خمینی آماده به فعالیت و ارائه خدمات بازرگانی ، متخصص در ترخیص از گمرک فرودگاه امام خمینی.

گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی در سی کیلومتری جنوب تهران در جاده تهران-قم واقع شده است و گمرک شهریار نزدیک به گمرک غرب در جاده قدیم کرج در حال فعالیت می باشد. زمانی که کالایی از طریق مرزهای دریایی وارد کشور می شود به بنادر گمرکی رفته و مراحل ترخیص کالا در آن جا صورت می گیرد. از جمله مهم ترین این گمرکات می توان به گمرک بندرعباس (گمرک شهید رجایی و گمرک شهید باهنر)، گمرک بندر امام خمینی ، گمرک بوشهر، گمرک خرمشهر، گمرک چابهار و گمرک گناوه اشاره کرد.
هنگامی که شرکت بازرگانی واردات و صادرات کالا را از طریق مرزهای هوایی انجام دهد باید از گمرک فرودگاه امام خمینی در تهران اقدام به این کار نموده و تشریفات گمرکی جهت ترخیص کالا در آن جا صورت خواهد پذیرفت. لازم به ذکر است که کالاهای وارد شده از طریق مرز هوایی دارای شرایط خاص می باشند. به عنوان مثال از لحاظ حجم و وزن زیاد بزرگ نیستند، و  یا صاحب کالا در زمان کوتاهی نیازمند آن می باشد. البته کالاهایی با حجم بالا نیز توسط خطوط هوایی جا به جا می شوند اما هزینه های آن بسیار بیش تر از سایر راه های حمل و نقل می باشد.

گمرک فرودگاه امام خمینی بزرگترین و مهم ترین گمرک هوایی ایران می باشد. واردات کالا از طریق هواپیما به ایران عمدتا در گمرک فرودگاه امام خمینی صورت می گیرد. ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی توسط شرکت های ترخیص کالا، یا خود شخص واردکننده یا نماینده قانونی وی صورت می گیرد.  شرکت بازرگانی مهرکالا با توانمندی خود به عنوان ترخیص کار گمرک فرودگاه امام خمینی مشغول به فعالیت می باشد

 

 

طبقه بندی کالاها در ترخیص از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)

بر اساس همین کدهای تعرفه و بخش بندی های گمرک شرکت بازرگانی واردات و صادرات مهرکالا تحلیل آماری بر روی کالاهای وارد شده به گمرک فرودگاه امام خمینی انجام داده است و نتایج به دست آمده مشخص شد که بیش ترین میزان واردات و ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام متعلق به بخش ۱۶ کتاب مقررات صادرات و واردات یعنی واردات ماشین آلات و وسایل برقی و اجزاء و قطعات آن ها می باشد. به صورتی که از لحاظ سهم ارزشی ۳۱ درصد و از نظر سهم وزنی ۳۸ درصد واردات و ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام را در این دوره به خود اختصاص داده است.

پس از ماشین آلات بیش ترین سهم ارزشی و سهم وزنی واردات کالا به گمرک فرودگاه امام متعلق به بخش شش کتاب مقررات صادرات و واردات می باشد یعنی واردات محصولات شیمیایی و صنایع وابسته به آن. به صورتی که ۲۰ درصد سهم وزنی و ۳۹ درصد سهم ارزشی واردات و ترخیص از فرودگاه امام خمینی در این دوره بوده است.

همچنین بخش ۱۸ کتاب که شامل واردات دوربین عکاسی و دستگاه های اپتیک، واردات دستگاه های طبی- جراحی و واردات آلات موسیقی اجزا و قطعات آن می باشد در سال ۹۵ با سهم ارزشی ۲۲ درصد و سهم وزنی ۱۲ درصد در رتبه سوم کالاهای وارداتی به گمرک فرودگاه امام خمینی می باشند.

 

میزان ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

بر اساس آمار به دست آمده هشت درصد کل واردات ایران در سال ۱۳۹۳ از طریق ترخیص از گمرک فرودگاه امام خمینی صورت پذیرفته است و این مقدار در سال ۱۳۹۴ به ۱۱٫۵ درصد افزایش یافته است. همچنین بر اساس آمار ارائه شده از گمرک ایران در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۵ حجم واردات و ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام از بیش از یک میلیون تن با ارزش معادل بیش از یک میلیارد دلار می باشد.
با توجه به این آمار و ارقام به خوبی می توان اهمیت و بزرگی این گمرک را درک کرد و امور ترخیص فرودگاه امام را در این گمرک به عهده ترخیص کاران ماهر شرکت خدمات بازرگانی مهرکالا سپرد، از آنجا که ترخیص کالای وارداتی یک فعالیت تخصصی است بنابراین به تجربه و دانش بالایی در امور گمرکی و انجام تشریفات گمرکی نیازمند است. این گمرک با توجه به مشخصات فوق یکی از چند فرودگاه برتر و بزرگ کشور است و بی شک شما به عنوان یک شرکت واردات و صادرات و یا وارد کننده جهت ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی به تجربه و دانش ترخیص کاران شرکت بازرگانی مهرکالا نیاز خواهید داشت.

آمار رسمی ترخیص از فرودگاه امام

با توجه به آمار رسمی ارائه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران و بر اساس تحلیل های آماری متخصصان شرکت بازرگانی مهرکالا می توان بیان کرد که در سال ۱۳۹۵ حجم واردات و ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام بیش از ۴۶ هزار تن بوده است و از نظر ارزش دلاری می توان بیان کرد که  ارزش کالاهای ترخیص شده از گمرک فرودگاه امام  بیش از پنج میلیارد و ۲۷۱ میلیون بوده است.

واردات از چین به گمرک فرودگاه بیش ترین میزان واردات و پس از آن واردات کالا از امارات در رده دوم قرار دارد و واردات کالا از آلمان و سوییس و کره نیز به ترتیب در رده های بعدی قرار گرفته اند.

معمولا کالاهایی که در گمرک فرودگاه امام خمینی وارد و از آن جا ترخیص می شوند کالاهایی با ارزش دلاری بالا هستند که از طریق مرزهای هوایی به کشور وارد کشور شده اند. بر اساس کتاب مقررات صادرات واردات ۱۳۹۶ کالاها در ۲۱ قسمت دسته بنده شده اند و هر کالایی با کد تعرفه مختص به خود در گمرک شناسایی می شود.

 

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)

برای واردات کالا به هر کشور راه های فراوانی وجود دارد. در ایران کالاهای وارداتی توسط شرکت های حمل و نقل دریایی، هوایی و زمینی وارد مرزهای گمرکی کشور می شوند. زمانی که کالا به کشور وارد می شود به گمرک رفته تا تشریفات گمرکی توسط ترخیص کار جهت اخذ پروانه گمرکی و برگه سبز گمرکی با ترخیص کالا انجام می شود. گمرکات زیادی در استان های گوناگون وجود دارد. سه گمرک مستقر در تهران عبارت از گمرک فرودگاه امام خمینی، گمرک غرب تهران و گمرک شهریار می باشند. در ادامه در خصوص ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی، ظرفیت های این گمرک، آمار میزان واردات کالا به آن بر اساس ارزش دلاری و حجم کالای وارداتی مطالبی ارائه خواهد شد.

 

 

آشنایی با ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

همان گونه که بیان شد گمرک فرودگاه امام خمینی مختص به کالاهایی است که از طریق مرز هوایی وارد تهران می شوند این گمرک بزرگ ترین و مهم ترین گمرک هوایی کشور می باشد. گمرک امام خمینی به اتوبان های ترانزیتی و شهر تهران بسیار نزدیک بوده و به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است و امور گمرکی مانند واردات قطعی، واردات موقت، صادرات قطعی، خروج موقت، پست سریع، فریت و ترانزیت در آن صورت می پذیرد.

در این گمرک ، ترخیص کاران مسلط به امور گمرکی  شرکت بازرگانی مهرکالا جهت ارائه خدمات بازرگانی و ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی مستقر بوده و روزانه به طور مستمر کالاهای مختلف را ترخیص می نمایند. به طور کلی مدت زمان رسیدن محموله از زمان بارگیری کالا در کشور مبدأ تا زمان رسیدن کالا به گمرک فرودگاه امام خمینی بسیار کمتر از سایر روش های حمل و نقل بین المللی می باشد. و فرایند ترخیص کالا در صورت تکمیل مدارک منطبق با قوانین گمرکی در کوتاه ترین زمان ممکن صورت می پذیرد.

به شرکت های واردات و صادرات، بازرگانی ها و صاحبان کالا پیشنهاد می شود تا جهت تسریع روند ترخیص کالا از تخصص و تجربه ی شرکت بازرگانی مهرکالا بهره گیرند تا در مدت زمان کم تری کالا را در اختیار داشته باشند. همچنین شرکت های صادرات و واردات می توانند با دریافت مشاوره بازرگانی از متخصصین این شرکت اطلاعات مناسبی به دست آورده تا بدون مواجهه با هیچ مشکلی قادر به ترخیص کالا و دریافت برگ سبز گمرکی یا همان پروانه گمرکی باشند. چرا که وجود هرگونه خطا و اشتباه نه تنها روند ترخیص را کند نموده بلکه هزینه های جانبی برای آن ها در بر خواهد داشت.

مساحت گمرک فرودگاه امام ۲۷ هزار و ۸۵۶ متر مربع می باشد و می تواند در لحظه بیش از سی هزار تن کالا و محموله را پذیرش نماید. در این واحد گمرکی انبارهای بسیار مجهز و متنوع با قفسه بندی های ایمن و مدرن با ارتفاع سقف مناسب وجود دارد. همچنین این گمرک مجهز به سردخانه ای با حجم پذیرش ۶۶ تن با درجه حساسیت های مختلف می باشد. در نتیجه صاحبان کالاهای فاسد شدنی با اطمینان و خیال آسوده می توانند کالای خود را وارد این گمرک نمایند.

 

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959