حمل و نقل زمینی | شرکت ترخیص کالا | گروه بازرگانی مهرکالا

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی (ترانزیت)

یکی از مهمترین بخشهای واردات و صادرات کالا حمل و نقل آن می باشد.

گاهی پیش می آید که شرکتها و سازمانها با تمام پیش بینی های انجام شده وبررسی های صورت گرفته در پروسه خرید یا صادرات کالا تا پیش از حمل دچار هیچ مشکلی نمی شوند منتها به دلیل عدم حرفه ای بودن شرکت حمل در نحوه انجام پروسه اعم از خدمات حمل یا تنظیم اسناد موجب تاخیر در دریافت یا صدورکالا می گردند لذا انتخاب شرکت حمل بین المللی مناسب با قیمت مقرون به صرفه که دارای سابقه و تجربه کافی در این زمینه باشد امری است تخصصی .همچنین انتخاب نوع حمل اعم از هوایی ؛دریایی یا زمینی نیز با توجه به نوع کالا و مبدا یا مقصد حمل مقوله ایست اثر گذار.

پس ازورود کالا به داخل کشور وپس از ترخیص گمرکی مقوله حمل داخلی با توجه به قوانین و مقررات دست و پاگیر و ارگانهای دخیل در صدور مجوز حمل یکی از مهمترین مراحل ترخیص گمرکی و تحویل کالا می باشد. همچنین در مراحل صدور کالا انتخاب روش حمل داخلی زمینی یا ریلی و همچنین نوع وسیله حمل و انتخاب شرکت حمل مناسب و نظارت وکنترل بر بارگیری محموله از اهم مراحل این پروسه از کار می باشد. فراهم بودن وسیله حمل داخلی در زمان ومکان مناسب جهت جلوگیری از تاخیر در حمل ؛ مناسب بودن وسیله حمل مورد نظر با توجه به نوع کالا؛ دقت و تجربه در امر بارگیری کالا به منظور پیشگیری از هرگونه صدمه دیدن یا از بین رفتن کالا وهمچنین نحوه مهار کردن و مراقبت در حمل تا رسیدن به مقصد باید حتما مد نظر قرار گیرد.

اخذ مجوزات ترانزیت کالاها از گمرک به گمرک و همچنین انجام امور مربوط به تخلیه و بارگیری محمولات غالباَ امری زمانگیر و پرهزینه برای شرکت هاست بالاخص با توجه به بخشنامهء جهت ترانزیت داخلی کالاهای وارده از بندرعباس به گمرکات داخلی که تقریباَ تمام مراحل ترخیص قطعی جهت ترانزیت داخلی اعمال می گردد. شما می توانید با سپردن کلیهء امور مربوط به ترانزیت گمرک به گمرک کالاها و کانتینرهای خود علاوه بر صرفه جویی، امنیت حمل و نقل محمولات خود را تضمین نمایید.

در این میان چگونگی و نحوه انتخاب نوع بیمه حمل وشرکت بیمه نیز قابل بررسی است.

ترانزیت کالا

خدماتی در زمینه ترانزیت کالا به صورت حرفه ای و در زمینه ترانزیت خارجی و داخلی می باشد.نظارت و کنترل برعملیات شرکت ترانزیتی ؛ وسیله حمل مناسب ارسال به موقع چه در ترانزیت داخلی و چه در ترانزیت خارجی مهم و اثر گذار است

که در تمام مراحل حمل و ترانزیت کالا چه به صورت اجرایی و چه به صورت مشاوره ای با تیزبینی؛ دقت و اطمینان انجام می شود.

 

قوانین ترانزیت داخلی

در صورت ارزیابی کالا ترانزیت داخلی در گمرک مبدا کالای اضافی از همان نوع بیش از ۵ % یا کالای اضافی غیر از محموله اظهار شده مشاهده گردد ،طبق قانون قاچاق محسوب می شود

چنانچه کالای ترانزیت داخلی در مهلت مقرر به گمرک مقصد نرسد ،مشمول مقررات قاچاق می گردد.در صورت تصادف و پیشامد با اخذ جریمه انتظامی حداکثر تا ۵ روز پس از اعتبار پروانه ترانزیت داخلی می تواند کالا را ترخیص کند.

ترانزیت خارجی

کالایی است که مبدا و مقصدی غیر از ایران دارد و صرفا از خاک ایران عبور می کند.ترانزیت خارجی رویه گمرکی است که کالا به منظور عبور از قلمرو گمرکی از یک گمرک مجاز وارد و از گمرک مجاز دیگر ،تحت نظارت گمرکی خارج می شود.

قوانین ترانزیت خارجی

هر گاه هنگام رسیدگی به کالای عبوری در گمرک خروجی مشاهده شود که پلمپ از بین رفته گمرک محتویات را بررسی و با پروانه عبور تطبیق می دهد و در صورتی که دخل و تصرف در محموله صورت گرفته باشد طبق مقررات قاچاق با آن برخورد می شود.

هرگاه کالای عبوری تا پایان مدت اعتبار پروانه از قلمرو گمرکی خارج یا به گمرک تحویل نگردد،طبق مقررات قاچاق گمرکی با آن برخورد می شود.

گروه بازرگانی مهر کالا ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور

 

ترانزیت داخلی به گمرکات کشور

این سرویس جهت ترانزیت داخلی به گمرکات کالا از یک گمرک داخلی به گمرک داخلی دیگر میباشد. روش قبل از ترخیص کالا يك رويه گمركي است كه براي انتقال كالاي گمرك نشده از يك گمركخانه (مبدا) به گمركخانه ديگر(مقصد) استفاده مي شود . بنابراين ، برحسب اينكه گمرك مبدا در يك قلمرو گمركي و گمرك مقصد در يك قلمرو گمركي ديگر يا هر دو در يك قلمرو گمركي يا مبدا در مرز ،‌مقصد در مرز ، مبدا در مرز ، مقصد در داخل قلمرو گمركي ، مبدا در داخل و مقصد در داخل قلمرو گمركي و بالاخره ، مبدا در داخل و مقصد در مرز گمركي يك كشور باشد ، اصطلاحاتي مثل ترانزيت بين‌المللي ، ترانزيت خارجي ، ترانزيت به داخل ، ‌ترانزيت به خارج به كار خواهد رفت.

ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی جهت ارسال کالا از کشورهای همسایه به کشور دیگر با گذر از خاک ایران میباشد.ترانزبت خارجى عبارت از اين است که کالاى خارجى به‌منظور عبور از خاک ايران از يک نقطه مرزى کشور وارد و از نقطه مرزى ديگر خارج شود.کالائى که تحت عنوان ترانزيت از کشور عبور مى‌کند جزء واردات و صادرات قطعى محسوب نبوده و از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى و عوارض معاف است ليکن مشمول پرداخت هزينه‌هاى گمرکى ذکر شده مى‌باشد و تابع مقررات اين مبحث خواهد بود مگر اينکه در قراردادهاى ترانزيتى دولت با کشورهاى ديگر و يا قراردادهاى صورت کالاى ترانزيتى تابع همان مقرراتى خواهد بود که در قراردادهاى مربوط تعيين شده است.
وسايط نقليه که بدون بار و مسافر وارد و براى ترانزيت اظهار شود از هر حيث تابع مقررات و شرايط ترانزيت کالا مى‌باشد و همچنين وسايط نقليه حامل کالا ترانزيتى که با محموله خود از يک نقطه وارد و از نقطه ديگر با محموله خود خارج مى‌شود. براى اين نوع وسايط نقليه بايد اظهارنامه ترانزيت جداگانه تسليم و پروانه ترانزيت جداگانه تحصيل شود.

 

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959