اخذ مجوز قرنطینه

ترخیص کالا با مجوز قرنطینه

مجوز قرنطینه به دو دسته قرنطینه نباتی و قرنطینه حیوانی که به دوبخش مرزی و داخلی تقسیم می شود 
مجوز واردات قرنطینه نباتی –  این مجوز واردات و صادرات کالا جهت ترخیص کالاهای نباتی زیر منظور می گردد:
ترخیص کالا های نباتی با ریسک متوسط، ترخیص کالای گروهی از الیاف ها و ترخیص چوب ها و ترخیص گروهی از بذر های گیاهی و ترخیص دانه های خوراکی و غیر خوراکی و  ترخیص خلال ها و ترخیص خرده چوب ها، ترخیص ریشه ها، ترخیص میوه ها، ترخیص گل ها، ترخیص گیاهان خشک، ترخیص یونجه و … می باشد.
ترخیص کالا های نباتی با ریسک کم: برای انجام ثبت سفارش نیازی به دریافت مجوز ندارند. در این دست کالاها باید گواهی بهداشت مبداء تهیه  و به صورت رسمی ارائه شود. در صورتی که بازرسان کالا را آلوده تشخیص دهند بعد از تایید مسوول قرنطینه اگر بتوان آلودگی را از میان برد صاحب کالا می تواند اقدام به رفع آن نماید و در غیر این صورت کالا عودت داده شده و یا نابود می گردد. پاساوان این دست محمولات به گمرکات داخلی تنها با تایید اصل مدارک در مرز  ورودی صورت می گیرد. از این دست کالا ها می توان به ترخیص آردها، ترخیص ادویه جات، ترخیص الیاف ها ( کتان و کنف … ) ترخیص میوه های خشک، ترخیص گروهی از بذرها، ترخیص تفاله ها، ترخیص توتون و ترخیص تنباکو، ترخیص چای، ترخیص چوب ترمووود، ترخیص گروهی از دانه ها منجمله ترخیص دانه قهوه و دانه کاکائو و کتان و … ترخیص ریشه جین سینگ و ترخیص کنسانترها ، ترخیص کنجاله ها، ترخیص مغزها، ترخیص میوه های فرآوری شده و … اشاره کرد.

جهت صدور گواهی بهداشت نباتی (Phytosanitary Certificate) باید به صورت حضوری به سازمان حفظ نباتات کشور که زیر نظروزارت جهاد کشاورزی فعالیت دارد مراجعه نموده

جهت واردات و صادرات بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌باید از سازمان حفظ نباتات مجوز اخذ نمود

 

مجوز قرنطینهگواهی بهداشت نباتی (گیاهی)

گواهى بهداشت نباتى (Phytosanitary Certificate) گواهی است که به عنوان سند سلامت بهداشتی نباتات در دنیا شناخته می شود و در کشورهای مختلف توسط سازمانهای متبوع کشاورزی صادر می شود.

این گواهی تحت کنوانسیون بین المللی حمایت از گیاهان صادر می شود. International Plant Protection Convention به اختصار IPPC سال ۱۹۵۲ تشکیل شد که وظیفه آن حمایت از نباتات و جلوگیری از گسترش آفات نباتی است ایران نیز به این کنوانسیون ( کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات ) پیوسته است.
بنا به ماده ۱۱ و ۱۲ قانون حفظ نباتات وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم اخذ مجوز از سازمان حفظ نباتات می باشد.
البته اگر شما قصد صادرات این اقلام را نیز داشته باشید می بایستی کالای صادراتی خود را قرنطینه و مجوز قرنطینه ایران را اخذ و به خریدار خود در خارج ارائه کنید. چون خریدار کالای صادراتی شما بدون گواهی قرنطینه ایران نخواهد توانست کالای شما را ترخیص و از آن استفاده کند.

سازمان حفظ نباتات اقلام نباتی را در سه بخش طبقه بندی کرده است :

۱- کالاهای با ریسک زیاد
۲- کالاهای با ریسک متوسط
۳- کالاهای با ریسک کم

اگر کالای شما جزء این لیست ها نباشد می بایستی شرایط قرنطینه ای واردات کالای خود را قبل از خرید و یا واردات آن از سازمان حفظ نباتات استعلام کنید.

همچنین سازمان حفظ نباتات برای کالاهای ریسک متوسط شرایط قرنطینه ای تعیین کرده است که می بایستی آنرا رعایت کنید.

 

اخذ مجوز قرنطینه از سازمان دامپزشکی کشور

جهت اخذ مجوز واردات از سازمان دامپزشکی کشور، شرکت وارد کننده بایستی ابتدا در سامانه ثبت شرکتهای وارد کننده محصولات دامی نزد سازمان دامپزشکی کشور بصورت اینترنتی ثبت گردد. بنابراین در خصوص شرکتهایی که برای اولین بار اقدام به واردات محصولات دامی میکنند مرحله ثبت شرکتها مرحله مهمی است که ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. این امر بستگی به این دارد که اساسنامه شرکت با فعالیت واردات محصولات دامی مورد نظر انطباق داشته باشد که در صورت عدم انطباق بایستی تغییرات لازم با تشکیل مجمع عمومی و آگهی شدن تغییرات اساسنامه در روزنامه رسمی اعمال شده و به اطلاع سازمان دامپزشکی برسد.

پس از ثبت شدن شرکت در سامانه دامپزشکی چنانچه مورد مصرف کالای وارداتی یکی از انواع “خوراک دام آماده” باشد بایستی اسناد زیر جهت بررسی کارشناسان در سامانه آپلود گردد:

۱.     پروفرمای معتبر صادره از سوی شرکت فرستنده

۲.     آنالیز شیمیایی و میکروبی محموله وارداتی

۳.     گواهی مربوط به ترکیبات محموله (Ingredient) و دیاگرام پروسه تولید محموله (خوراک آماده)

۴.     نمونه گواهی بهداشتی مربوط به محموله صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا

۵.     نمونه لیبل و برچسب در نظر گرفته شده برای الصاق روی بسته های محموله وارداتی به دو زبان انگلیسی و فارسی (خوراک آماده)

۶.     تصویر گواهی GMP یا ISO22000 یا HACCP مربوط به کارخانه تولید کننده محموله (خوراک آماده)

۷.     تصویر گواهی Free Sale (اجازه فروش آزاد) کارخانه تولید کننده محموله صادره از مراجع ذیصلاح کشور مبداء (خوراک آماده)

شرایط قرنطینه ای جهت واردات برخی اقلام

  • واردات دانه لوبیا از کشور افغانستان و دانه جعفری از کشور هند شرایط قرنطینه با ریسک کم دارد و و واردات آن منوط به داشتن اصل گواهی بهداشت گیاهی از کشور مبدا و بازدید کارشناسان در مرز ورودی و گمرک ترخیص کننده می باشد.

·شرایط قرنطینه ای واردات دانه پوست کنده و خشک شده کینوا از کشور اکوادور در فهرست کالاهای با ریسک قرنطینه ای کم قرار داشته و واردات آن منوط به داشتن اصل گواهی بهداشت گیاهی و نیز بازدید کارشناسان قرنطینه می باشد.

·شرایط قرنطینه ای واردات الیاف بامبو از کشور چین نیازی به همراه داشتن گواهی بهداشت گیاهی نبوده و تنها بازدید کارشناسان قرنطینه در مرز ورودی و گمرک ترخیص کننده کفایت می کند.

·لیست محصولات نباتی که برای واردات آن نیاز به گواهی قرنطینه نباتی نیست و فقط نیاز به بازدید و بازرسی های کارشناسان قرنطینه در مرز ورودی و گمرک ترخیص کننده میباشد:

آرد تیره مالت جو/اشیاء چوبی ساخته شده آماده مصرف/الیاف پنبه رنگ شده از هند/الیاف فشرده نارگیل از هلند/پارکت آماده مصرف (انواع)/ پالپ میوه پرتقال/پرک فریزشده میوه پرتقال از کشور برزیل/پروتئین گلوتن ذرت از چین/پروتئین گلوتن ذرت از ترکیه/پرک جو دوسر از اسپانیا/پودرجوز هندی از آلمان/پودر چوب پنبه از کشور پرتقال/پودر دانه خردل از کانادا/پودر سلولز خالص و سفید شده از آلمان/پودر صمغ عربی/پودر غذای مصنوعی کرم ابریشم/پودر فلفل و سیر از آلمان/پودر قهوه/پودر کاکائو/پودر کنجاله سورگوم از هند/تخم کتان بوداده از کانادا/انواع تخته نئوپان/انواع تخته MDF/انواع تخته های چندلایه چسب و پرس خورده/خرده چوب فشرده شده بصورت فشنگی/دانه باقلا/صمغ ترنجبین از افغانستان/فلیک میوه های سیب، خرما، موز، پرتقال و آناناس و دانه ذرت/فوکول (نشاسته) سیب زمینی/فیبر گندم/کرانچی میوه های سیب، خرما، موز، پرتقال و آناناس و دانه ذرت/کنستانتره پروتیین سویا از کشور برزیل/گرانول بلال ذرت از کشور چین/ملاس نیشکر/میوه زیتون در آب نمک/میوه نارگیل رنده شده

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959