اخذ مجوز ترخیص کالاهای مخابراتی

 اخذ مجوز ترخیص کالاهای مخابراتی

اخذ مجوز مخابرات

اخذ مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یکی از مجوزهایی است که علاوه بر اخذ مجوز ثبت سفارش می بایستی برای بعضی از کالاها کسب شود که بیشتر این کالاها در فصل ۸۵ کتاب مقررات و صادرات جای گرفته است. تجهیزات مخابراتی و رایویی و کنترل کننده دستگاهها و تجهیزات ناوبری … از عمده کالاهایی هستند که مشمول اخذ مجوز سازمان تنظیم مقررات می شوند.

باید متذکر شویم که کالاهایی که مجوز سازمان تنظیم مقررات را کسب کنند در حقیقت مجوز استاندارد را نیز اخذ کرده اند و دیگر نیازی به تست و صدور مجوز توسط اداره استاندارد نمی باشد.

چگونه ثبت سفارش کنیم ؟

بعد از اخذ پروفرما می بایستی این پروفرما توسط سازمان تنظیم مقررات مجوز اولیه برای ثبت سفارش صادر گردد و اطلاعات مجوز در هنگام ثبت سفارش در سیستم ثبتارش درج می گردد.

علاوه بر آن برای بعضی از کالاها شما می بایستی مجوز حراست سازمان بازرگانی استانتان را نیز کسب کنید در حقیقت کالای شما توسط سازمان اطلاعات بررسی می گردد و اگر مشکلی نداشت حراست سازمان مجوز خود را صادر می کند.

مرحله ترخیص :

وقتی کالا را در گمرک اظهار کردید . می بایستی نماینده سازمان از کالای شما بازدید کند و کار نمونه برداری انجام می شود و با نامه گمرک ” نمونه اخذ شده ” به اداره استاندارد و تایید نمونه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارجاع می شود.

شما برای اخذ مجوز سازمان می بایستی فرمهایی را تکمیل کنید

شما اطلاعات لازم را در فرمهای اخذ شده وارد می کنید و همراه نمونه تحویل سازمان می دهید. سازمان طبق اظهارات و اطلاعات وارده شما کالا را تست می کند و در صورت صحت و تطابق جواب تست ها با اظهارات شما برای کالا مجوز صادر می کند.

شما می بایستی برای تکمیل فرمها موارد زیر را در نظر داشته باشید :

۱-     تكميل فرم تقاضاي گواهي تأييدنمونه بصورت دقيق و كامل (براي گرفتن فرم اينجا كليك نماييد.)
۲-     تكميل فرم اظهارنامه بصورت دقيق و كامل (براي گرفتن فرم اينجا كليك نماييد.)
  • بر اساس آيين نامه تأييد نمونه تجهيزات ارتباطي و فناوري اطلاعات و مطابق با تصميم جلسه ۲ كميته تاييد نمونه تجهيزات ارتباطي و فناوري اطلاعات تجهيزات فاقد مارك و مدل مشخص، قابل تاييد و ترخيص نمي باشند.
  • مشخصات اعلام شده در فرمهاي فوق بايد با مشخصات نمونه ارسال شده (مارك،‌ مدل،‌ كشورسازنده كه برروي دستگاه حك شده يا برروي برچسب كارخانه اي دستگاه مطابق با استاندارد IEC 60950 نوشته شده است) دقيقاً يكسان باشد در غير اينصورت به درخواست گواهي تأييد نمونه ترتيب اثر داده نخواهد شد.
  • براي اشخاص حقوقي كليه مدارك تعهدآور (فرم تقاضاي گواهي تأييدنمونه، اظهارنامه و …)بايد به امضاي دارندگان حق امضا طبق اساسنامه شركت يا وكلاي قانوني آنها و ممهور به مهر شركت باشد.
  •  در صورت معرفي نماينده تام الاختيار وكالتنامه قانوني و گواهي امضاء محضري وكيل مورد نياز است.
  • در صورتيكه متقاضي شخص حقيقي است گواهي امضاء محضري ضروري است.
  • هر دستگاه بايد داراي فرم تقاضاي گواهي تأييد نمونه و اظهار نامه جداگانه باشد.
  • در صورتيكه يك دستگاه كاربردهاي مختلفي داشته باشد بايد فرم اظهارنامه متناسب با هر كاربرد را بصورت جداگانه تكميل نمايد.
۳-  كپي روزنامه رسمي ثبت شركت و آخرين تغييرات آن
۴- دستگاه نمونه به همراه تجهيزات جانبي،‌ دفترچه راهنما و … بايد به مديريت استانداردها و تأييدنمونه تحويل گردد.
۵- در صورتيكه دستگاه وارداتي باشد بايد كپي نامه معاونت صدور پروانه و بررسيهاي فني سازمان يا اداره كل هاي تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مناطق مبني به ارائه دستگاه به مديريت استانداردها جهت آزمايش به همراه دستگاه و صورتمجلس پلمپ گمرك كه شماره اظهارنامه گمركي در آن قيد گرديده باشد ارائه شود. لازم به ذكر است اگر متقاضي اقدام به واردات كالا نكرده و صرفاً جهت ثبت سفارش به تأييد اين مديريت نياز دارد، در صورتيكه در نامه صادره شده توسط مناطق جمله “ثبت سفارش” قيد شده باشد، فرآيند تأييدنمونه توسط اين مديريت انجام مي‌گردد.
تبصره: به استناد ماده ۵ دستورالعمل ترخيص كالا فرايند اجرايي تأييد نمونه براي مراحل ثبت سفارش و يا ترخيص كالا انجام مي‌گردد و به درخواست هايي كه شامل هيچ كدام از دو مورد مذكور نباشد ترتيب اثر داده نخواهد شد.
۶- كارشناسان مديريت استانداردها و تأييدنمونه دستگاه را بررسي نموده و در صورتيكه لازم باشد دستگاه جهت آزمايش به آزمايشگاه ديگري ارجاع گردد، اين موضوع را طبق نامه‌اي به اطلاع متقاضي مي‌رساند.
۷- پس از انجام آزمايشات لازم در آزمايشگاه سازمان يا آزمايشگاه‌هاي همكار، درصورت تطابق دستگاه با استاندارد و مقررات ملي، گواهي تأييد نمونه صادر مي گردد.

مجوز کالاهای مخابراتی طبق نظر گمرک بایستی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اخذ گردد. چنانچه میخواهید شرکت ما فرایند اخذ مجوز را برای کالای مخابراتی شما طی نماید تهیه و ارائه اسناد زیر بطور کامل “قبل از مراجعه به سازمان” ضروریست:

ترخیص با مجوز ارتباطات و مخابرات

۱.      نوع محموله——————– کاتالوگ محصول ارائه شود

۲.      سفارش دهنده —————- نامه ای از طرف شرکت خریدار خطاب به شرکت مخابرات ایران

۳.      بارنامه ————————- کپی بارنامه اصلی هوایی یا دریایی کالای وارداتی

۴.      قبض انبار ———————- کپی قبض انبار دریافت شده از ایران ایر

۵.      ترخیصیه ­ ———————- کپی ترخیصیه دریافت شده به همراه قبض انبار

۶.      فاکتور ————————– یا همان اینویس که یک نسخه از آن به گمرک ارائه گردیده

۷.      اظهارنامه ——————— چنانچه کالا وارد و اظهار شده کپی پشت و روی اظهارنامه

۸.      پروفرما ————————–پروفرما اینویس با تیتر و شماره و مبلغ مشخص و مطابق با فاکتور

۹.      پکینگ لیست——————لیست عدل بندی نشان دهنده وزن و تعداد در هر جعبه

۱۰.    لیست شماره سریالها——-لیستی شامل سری ساخت کلیه قطعات وارد شده

۱۱.    گواهی مبدا ——————-دریافت شده از فرستنده

۱۲.    نامه شرکت  مخابرات ایران  — درخواست ترخیص که طی آن این شرکت بعنوان ترخیص کننده کالا معرفی شده باشد

در صورت کامل بودن اسناد و اخذ تاییدهای لازم از سازمان تنظیم مقررات نهایتا مجوز بصورت یک کد ۱۲ رقمی از سوی سازمان به گمرک ارسال خواهد گردید.

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959