حمل و نقل ریلی | شرکت ترخیص کالا | گروه بازرگانی مهرکالا

حمل و نقل ریلی

حمل و نقل بین المللی ریلی

حمل و نقل ریلی یا ترابری ریلی یکی از روش های حمل بار به روش زمینی میباشد. راه آهن به طور کلی برای قطار ها طراحی شده تا با این وسیله بتوان مسافر و کالا را جابه جا نمود کرد.

حمل و نقل ریلی یکی از ترابری‌های زمینی است که در مصرف انرژیی بسیار به صرفه عمل می‌کند. ریل‌ها رویه‌ای بسیار صیقلی و سفت فراهم می‌کنند که چرخ‌های قطار می‌توانند با کمترین اصطکاک ممکن بر روی آن‌ها بغلتند. این روش با خود راحتی و صرفه‌جویی کارمایه (انرژی) به همراه دارد. معمولاً بخش پیشین قطارها هم با شکلی خمیده و هواپویا (آیرودینامیک) ساخته می‌شود تا در مصرف کارمایه صرفه‌جویی شود. روی همرفته، تحت شرایط مناسب،

قطار برای بردن حجم مشخصی از کالا یا مسافر ۵۰ تا ۷۰ درصد کمتر انرژی نیاز دارد تا ترابری جاده‌ای همچنین ریل‌ها و ریل‌بندها باهم وزن قطار را بطور یکسان پخش می‌کنند که در پی آن با هر محور-چرخ بار بیشتری می‌توان حمل کرد تا در ترابری جاده‌ای.

حمل و نقل ریلی و ترابری ریلی

ترابری ریلی همچنین از امن‌ ترین و کم‌ جاگیرترین شیوه‌های ترابری است. یک خط راه‌آهن دوریلی می‌تواند در یک زمان مشخص از یک بزرگراه چهارخطه هم بیشتر مسافر یا کالا جابجا کند.

در امر صادرات کالا و واردات کالا و حمل و نقل کالا اگر قصد دارید کالاهای خود را به واسطه حمل و نقل ریلی و از طریق خطوط ریلی و قطار ،در کشور و یا در خارج از کشور جا به جا کنید، کافیست مراحل اداری آن را در پایانه های قطار در شهر های مقصد و مبدا خود انجام دهید.زیرا بارها باید توسط ارگان های مربوطه بررسی شوند و مجوزات لازم را دریافت نمایند. انجام مراحل اداری و قانونی این نوع حمل و نقل نیاز به تجربه و اطلاعات زیادی دارد. پیشنهاد ما این است که در این خصوص با یک شرکت حمل و نقل و بازرگانی قرار داد ببندید.

 

«موقعیت جغرافیایی استراتژیک ایران» درحالی به یکی از بزرگ‌ترین برتری‌های کشور برای اوج‌گیری در زمینه حمل‌ونقل ریلی بدل شده است که گمان از دست رفتن این فرصت با جایگزینی همسایگان و کریدورهای رقیب، موضوعی دور از ذهن نیست. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان راه‌آهن ایران این روزها در کانون توجهات صنعت ریلی قرار دارد و سرمایه‌گذاران و فعالان زیادی در این صنعت پشت دروازه‌های تهران صف کشیده‌اند؛ از سوی دیگر، اما برخی کارشناسان داخلی معتقدند فرصت‌ها درحال گذر است و اگر راه‌آهن ایران زودتر دست به‌کار اجرایی کردن طرح و برنامه‌های خود نشود کشورهای همسایه با سرعت زیادی کریدورهای جایگزین را تعریف و فعال می‌کنند. اما سوالی که چند سالی است در میان کارشناسان این صنعت مطرح می شود این است که ایا راه آهن ایران از فرصت های بین المللی موجود به موقع استفاده می کند؟ معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن معتقد است فرصت‌ها همچون ابرهای بهاری به سرعت درحال گذرند و باید سریع برنامه‌ها را اجرایی کرد. کشورهای همسایه نیز با سرعت زیاد درحال فعال کردن کریدورهای بین‌المللی خود هستند و اگر از فرصت‌های ترانزیتی اطرافمان بهره نگیریم آنها را از دست خواهیم داد و ممکن است کشورهای رقیب جای ما را بگیرند.

 صنعت حمل‌ونقل ریلی مانند هر صنعت دیگری به انرژی نیاز دارد. این انرژی پیش‌تر به‌صورت زغال‌سنگ و با استفاده از سوخت‌های فسیلی و فرآورده‌های نفتی تامین می‌شد اما با گذشت زمان به سوی انرژی‌های پاک‌تر مانند الکتریکی تغییر مسیر داده است. مروری بر گزارش‌های جهانی حاکی از این است که سهم فرآورده‌های نفتی در تامین سوخت ریلی جهان از ۲/ ۶۲ درصد در سال ۲۰۰۵ به ۵۶ درصد در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است و به‌جای آن الکتریکی شدن در دستور کار صنعت ریلی قرار گرفته به نحوی که در همین بازه ذکر شده سهم نیروی برق تولیدشده توسط منابع تجدیدپذیر افزایش ۶۵ درصدی یافته است. در سال ۱۹۹۰ تنها حدود ۳/ ۱۷ درصد از انرژی موردنیاز برای صنعت ریلی جهان از طریق الکتریسیته تامین می‌شد اما این نسبت در سال ۲۰۱۵ به ۸/ ۳۸ درصد رسیده است. تامین انرژی الکتریکی در صنعت ریلی از طرق گوناگونی صورت می‌گیرد: سوخت‌های فسیلی، منابع تجدیدپذیر و برخی دیگر از انرژی‌ها. در سال ۱۹۹۰ بخش اعظم یعنی ۱۱ درصد از ۳/ ۱۷ درصد الکتریسیته به‌کار گرفته شده در صنعت ریلی از طریق سوخت‌های فسیلی تامین می‌شد و تنها ۴/ ۳ درصد از آن ۳/ ۱۷ درصد از منابع تجدیدپذیر به‌دست می‌آمد. در سال ۲۰۱۵ نیز ۷/ ۲۵ درصد از ۸/ ۳۸ درصد انرژی الکتریکی به‌کار گرفته شده در صنعت ریلی از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی برای تامین انرژی الکتریکی و ۹ درصد نیز از طریق منابع تجدیدپذیر حاصل می‌شدند.

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959